29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Kategori : Genel, Haber - Etiketler :, - Tarih : 28 Ekim 2012

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK bundan tam 88 yıl önce Cumhuriyeti kurmuş ve ilelebet devam edecek olan bir devleti bize armağan etmişti. Bu kuruluş nedeniyle o gün bayram olarak nitelendirilmiş günümüze kadar kutlanmaya devam etmiştir. Hobi Alemi olarak ATA’yı saygıyla anıyoruz.

Osmanlı Devleti 624 yıl süren hükümdarlığı en son 1923 te Atatürk’ün Cumhuriyeti ilan etmesiyle Türkiye Cumhuriyeti olarak devam etmektedir. Geçen zaman içinde 36 padişah ile tüm dünyayı sallayan devlet en son olarak Kurtuluş Savaşı devamında 29 Ekim 1923 te Cumhuriyetin ilan edilmesiyle Demokrasi çatısı altına alınmıştır.

1933 yılı geldiğinde Atatürk bilinen o büyük nutuk ile millete seslenmişti. bizde Atayı saygı ile anarken o nutuk’u yayınlıyoruz. Ruhu Şad Olsun.

Türk Milleti!

Kurtuluş savaşına başladığımızın 15′inci yılındayız. Bugün cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu en büyük bayramdır.

Kutlu olsun!

Bu anda büyük Türk milletinin bir ferdi olarak bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinci ve heyecanı içindeyim.

Yurttaşlarım!

Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli, Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bundaki muvaffakiyeti Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak azimkarane yürümesine borçluyuz. Fakat yaptıklarımızı asla kafi göremeyiz. Çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz. Yurdumuzu dünyanın en mamur ve en medenî memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Millî kültürümüzü muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız. Bunun için, bizce zaman ölçüsü geçmiş asırların gevşetici zihniyetine göre değil, asrımızın sürat ve hareket mefhumuna göre düşünülmelidir. Geçen zamana nispetle, daha çok çalışacağız. Daha az zamanda, daha büyük işler başaracağız. Bunda da muvaffak olacağımıza şüphem yoktur. Çünkü, Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir. Çünkü Türk milleti millî birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Ve çünkü, Türk milletinin yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, müspet ilimdir.

Şunu da ehemmiyetle tebarüz ettirmeliyim ki, yüksek bir insan cemiyeti olan Türk milletinin tarihi bir vasfı da, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, fıtri zekasını, ilme bağlılığını, güzel sanatlara sevgisini, millî birlik duygusunu mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek millî ülkümüzdür. Türk milletine çok yaraşan bu ülkü, onu, bütün beşeriyette hakikî huzurun temini yolunda, kendine düşen medenî vazifeyi yapmakta muvaffak kılacaktır.

Büyük Türk Milleti,

On beş yıldan beri giriştiğimiz işlerde muvaffakiyet vaat eden çok sözlerimi işittin. Bahtiyarım ki, bu sözlerimin hiçbirinde, milletimin hakkımdaki itimadını sarsacak bir isabetsizliğe uğramadım. Bugün, aynı iman ve katiyetle söylüyorum ki, ülküye, tam bir bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin büyük millet olduğunu, bütün medenî alem, az zamanda bir kere daha tanıyacaktır. Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki inkişafıyla, atinin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.

Türk Milleti!

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türk’üm diyene!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Bir önceki yazımız olan Suriye ile Savaş başlıklı makalemizde savaş olacakmı ve türkiye suriye ile savaş hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Website :
Yorum :

Kategoriler

Hobi Alemi Facebook’ta

Hobi Alemi Twitter